Výlet do Regensburgu

 Regensburg

Na začátku prosince 2017 se uskutečnil jednodenní výlet do německého města Regensburg neboli Řezna.

Regensburg je město založené na své hluboké historii. Již ve starověku zde existovalo keltské středisko s názvem Radasbona, později zde vznikl římský tábor pro císaře Marca Aurelia. Regensburg má okolo 118 000 obyvatel a je správním střediskem vládního kraje horní Falz. Největšího rozkvětu dosáhlo město ve 12. a 13. století. Ekonomiku a hospodářství pomáhal budovat rozvinutý dálkový obchod, do řezenských klášterů se sjížděli vzdělanci z celého světa a také zde několikrát zasedal říšský sněm.

Jako první památku jsme viděli Kamenný most, přes který se prochází přímo do centra města. Považuje se za nejstarší most v Německu a v minulosti to byl jediný most, který vedl přes Dunaj. Proto se na mostě vybíralo mýtné, díky kterému město velmi zbohatlo.  Kamenný most údajně postavil stejný stavitel, jako pražský Juditin most.

 

 

Další místo byla Bazilika a klášter sv. Emmerama. Zasvěcen byl Jimramovi z Řezna (Emmeram), misijnímu biskupovi, kterého v roce 625 umučili. Bazilika je vyzdobena zejména barokními prvky a na nádvoří je mnoho soch a náhrobků. Architekturou jsme byli všichni velmi překvapeni, jelikož působila ohromujícím dojmem.

 

 
 

 

Další zajímavostí byla Porta Praetoria, v římské době sloužila jako boční vstup do římského legionářského tábora. Její stáří se odhaduje na 2000 let a shodli jsme se, že pro mnoha z nás to byla nejstarší stavba, jakou jsme viděli.

 

 

V Regensburgu jsme nenavštěvovali jenom historické památky, ale také kulturní. Jedním z míst bylo Keplerovo muzeum, které se nachází v domě, ve kterém Johannes Kepler zemřel. V několika místnostech jsme si prohlédli dobový nábytek a také několik jeho vynálezů, u kterých nám paní průvodkyně vysvětlovala, jak fungují.                                                         

Měli jsme možnost navštívit Ostdeutsche galerii, která se mimo jiné zaměřuje na moderní umění. Viděli jsme výstavu českého umělce Jakuba Nepraše (Invisible outer space), který se ve svých dílech zaměřuje na nová media a technologie, pomocí kterých modeluje své videokoláže. Dále se zde nachází obrazy od známých umělců, jako je Oskar Kokoschka, Max Beckmann, Max Klinger a další.

 
 
 

Výlet jsme zakončili návštěvou Vánočních trhů. Na všech stáncích se nacházely vánoční ozdoby, keramické a dřevěné výrobky, výborné preclíky, svařené víno a v neposlední řadě vyhlášené bavorské klobásky. K těmto klobásám se v Regensburgu váže legenda, která tvrdí, že tyto klobásy vznikly při stavění kamenného mostu. Je to tedy dlouholetá tradice.

 

 

 Regensburg je velmi krásné město, se spoustou zajímavých památek a kulturních míst. Myslím, že se výlet povedl, a věřím, že jsme zde nebyli naposledy.

 

                                                                                                                      Š. a N.