Skotsko 2018

 

Skotsko 2018

Tajemné, zelené, kamenné a dechberoucí.. To jsou jen některá z adjektiv, jež vybrali studenti z Evropské jako přívlastky ke jménu nádherné země, do níž jsme letos na podzim se školním zájezdem zavítali, Skotska. Chybělo nám jediné, více času, náš program byl totiž nabitý.

Přes Amsterdam jsme se nočním trajektem pojmenovaným příznačně Seaways King dostali do Newcastle upon Tyne, od hraničního kamene Carter Bar pak až k soše Anděla severu a do Jedburgu, a v tentýž den jsme viděli i světový unikát, lodní výtah Falkirk Wheel. Rodiny v Tullibody nás hostily po tři noci a ukázalo se, že Skotové vůbec nemusí být lakomí, jak se o nich říká, že mají specifický smysl pro humor, notnou dávku patriotismu a otužilou hroší kůži odolávající nízkým teplotám. Jak také jinak, pod kiltem se přece nenosí už vůbec nic! Mel Gibson jako William Wallace ve filmu Statečné srdce dress code dodržoval, my jsme se ale do Highlands raději přioblékli. Počasí k nám bylo laskavé, bez trochy deště a silného větru bychom ale unikli jednomu z rozměrů pravé skotské atmosféry. Nemyslitelné by bylo vynechat jezero Loch Ness s pověstnou příšerou, po tom edinburghském druhý nejfotografovanější skotský hrad Urquhart Castle nebo procházku pod nejvyšší horou celého Spojeného království – Ben Nevisem. Doprovod nám dělal všudypřítomný dlouhosrstý skot a ovce, kterých je v zemi tolik, co samotných Skotů, na pět milionů.

V hlavním městě Skotska, Edinburghu, uchvátila mnohé Královská míle vedoucí k hradu, někteří objevili kavárnu, kde J.K.Rowling vymýšlela kouzla Harryho Pottera a jiní propadli kouzlu zcela jinému, nákupnímu. Univerzitní a golfové St. Andrews nás překvapilo tichem, i proto jej možná královská rodina vybrala princi Williamovi jako místo jeho studia, a trefa do černého to pro prince byla také proto, že zde potkal svou životní lásku, Kate Middleton. I ona ráda zavítala na královskou jachtu Brittania, kde kdysi trávila líbánky její tchýně, již zesnulá princezna Diana s Charlesem, a na kterou zvala královna významné osobnosti celého světa. Jachta dnes slouží jako muzeum a pokud se na ni někdy vydáte, vyšetřete si dvě až tři hodiny času k prohlídce, je totiž majestátní a obrovská. Cestou zpět k trajektu Seaway Princess nás ošlehaly větry u Hadrian´s Wall a naposled na nás dýchla historie. V Gretna Green lze zakoupit suvenýry pro zamilované, a nemusí to být jen tradiční haggis nebo whisky. My jsme se zamilovali do Skotska, do fantazie, pohádek a legend.

Samým závěrem se sluší poděkovat všem, kteří se na realizaci cesty podíleli, flexibilní, usměvavé a na vše připravené průvodkyni Zuzce Smoradové, řidičům luxusního patrového autobusu Míšovi a Ríšovi, kolegyním pedagožkám Hance Štokrové a Zuzce Borovičkové, a hlavně a zejména vám, milí studenti, za vaši touhu po vědění, hlad po cestování, pozornost, dochvilnost a milé úsměvy.


Iva Procházková