Big Band Evropská vítězem Concerto Bohemia

Jak Big Band Evropská došel s Kyklopy do finále soutěže Concerto Bohemia

Letošní sezóna Big Bandu začala již na konci prázdnin několikadenním soustředěním opět na chalupě u Králů. Kapelník, Josef Popelka, jakoby tušil, co bude Big Band letos potřebovat, naplánoval na soustředění dvě výjimečné skladby. První z nich byla skladba Milana Svobody Kyklopy. Noty k ní jsme pořídili ještě v počátku fungování bandu, kdy jsme složením ani hráčskými možnostmi nemohli na skladbu vůbec pomyslet. Byla to pro nás jistá meta, ke které jsme se chtěli časem propracovat. Dále Josef na soustředění připravil zárodek skladby Open wide. Byl to úplný úvod skladby, kde hráči kombinují rytmické slabiky a tleskání. Tuto netradiční skladbu složil náš milovaný skladatel a skvělý trumpetista Don Ellis, který se nám vryl pod kůži již skladbou Sidonie.

 

Celý podzim pak band cvičil široký repertoár skladeb k následujícím koncertům. Prvním vystoupením Big Bandu byl Den otevřených dveří školy na konci listopadu, kde poprvé zazněla skladba Kyklopy před publikem. Big Band poté vystoupil na dvou vánočně laděných koncertech 11. 12. 2018 v rámci cyklu Jedenáctého na Jedenáctku v KC Zahrada na Chodově a 15. 12. v Galerii NTK na Praze 6, kde band zahrál v rámci cyklu „Z hvězdiček rostou hvězdy“. Z těchto koncertů jsme pořídili nahrávky, a jelikož skladby Kyklopy a Open wide splňovaly svou obtížností i kvalitou podmínky pro soutěž Concerto Bohemia 2019, těsně před uzávěrkou jsme je do soutěže poslali.

 

Concerto Bohemia je národní rozhlasová soutěž pro mladé hudebníky. Do soutěže jsem band přihlašovala již ve dvou minulých ročnících, ale vyšlo to až letos do třetice, takže se band stal vítězem ve své kategorii do 25 let. Pro band to znamená veliké ocenění dosavadní práce a motivace pracovat ještě intenzivněji dál. A co nám ještě vítězství přineslo? V březnu budeme mít možnost natočit profesionální nahrávku v Českém rozhlase na profilové CD soutěže a 26. dubna 2019 band vystoupí se skladbou Kyklopy na koncertě vítězů v Paláci Žofín.

 

Musím říct, že těleso zraje jak víno. Ke studentům a absolventům se připojují přátelé z hudebních škol a konzervatoří, takže roste nejen kvantita, ale hlavně kvalita. S každým odehraným koncertem stoupá také nadšení ze společného hraní a zvětšuje se i publikum, které na koncerty chodí. Srdečně Vás tedy zveme 26. 4. 2019 do Paláce Žofín na koncert vítězů soutěže Concerto Bohemia, který bude zároveň vysílán v přímém přenosu na stanici Vltava.

 

Výsledková listina soutěže:  media.rozhlas.cz/_binary/04022143.pdf              

Mgr. Lenka Malá