Galerie v Liberci našim maturantům

  Galerie v Liberci našim maturantům

 

Mnozí naši žáci maturují z výtvarné výchovy, a tak jsme (nejen) pro ulehčení od maturitního stresu zvolili 4. dubna 2019 návštěvu půvabné Oblastní galerie Liberec.

Za poznání stojí již jen samotná budova, která byla zrekonstruovaná v roce 2005 z původně novorenesančních lázní z dob Františka Josefa I. na dnešní galerii. Tato rekonstrukce se výjimečně povedla a byla oceněna hlavní cenou Grand Prix obce architektů za rok 2013. Kdo ji navštíví, tak pochopí, s jakou ladností je prostor využit pro galerijní účely.

Samotná sbírka je díky svému rozsahu vhodná pro potřeby výuky. Na malém prostoru je shromážděno velké množství významných děl českého umění přelomu 19. a 20. století.

Třešinkou na dortu této návštěvy byla komentovaná prohlídka výstavy NEKLID DAVU s autorem Janem Měřičkou, kterou vedl neméně slavný malíř Jaromír Typlt. Pro žáky bylo inspirující a nejvíce obohacující seznámení s myšlenkovým světem autora a jeho motivacemi. Výklad zasáhl i do technologie autorovy tvorby, tj. sítotisk a fotografie.

Z mého pohledu byla návštěva galerie velmi úspěšná a mnoha žákům mohla otevřít dveře do světa současného umění.


 Eva. S. Nádvorníková