VÝTVARNÉ SDÍLENÍ V GALERII DOX

 VÝTVARNÉ SDÍLENÍ V GALERII DOX

 

Výtvarná soutěž „Máš umělecké střevo?“, ve spolupráci se Společností Jindřicha Chalupeckého, nabízí vzájemné seznámení mladých tvůrců ze středních škol, převážně výtvarného zaměření. Více než soutěž je sdílením různých výtvarných pojetí v duchu současného umění. Každý rok je pořadateli dáno téma, s možností mezioborových průniků např. do oblasti tvůrčího psaní, psychologie či sociologie.

Letos se naši studenti „střeva“ účastnili potřetí. Za rok 2017 naši školu reprezentovaly nyní již absolventky K. Bejčková, T. Šetinová S. Bláhová a D. Balcarová - představily své vnímání „hranic“ a tehdy překvapivě postoupily do úzkého kola, takže své texty a fotografie z různých míst představily v prostoru Rudolfina. V roce 2018 v DOXu v rámci tématu „identita“ vystoupily V. Holušová a A. Nebesařová z maturitního ročníku Pedagogického lycea s projektem Nálepkování.

 A v tomto roce zareagovala na dané téma „sběratelství“ Jana Matějovská z 2. ročníku Gymnázia sérií reportážních fotografií a vtipným dokumentárním spotem. Za doprovodu a podpory J. Weitze podnikla průzkum přímo na ulici, navštívila a vyzpovídala sběratele známek i další nadšence, aby se dopídila, co že je to to lidského sbírání za fenomén. Při animování byla poté do filmu zapojena melodie W. A. Mozarta, ale i podmanivý hlas spolužačky Alžběty Svobodové. Vydařila se i prezentace na pódiu před publikem a rozhovor s nevyzpytatelnou porotou, jež sice mladé autory v rámci „střeva“ nikterak nešetřila, ale nakonec je podpořila zpětnou vazbou a doporučením, co zlepšit. Měli jsme radost, že letos odborná porota dílo našich výtvarníků ocenila a dílo dostalo možnost postoupit do úzkého kola. Hodnota tohoto semifinále spočívá v zážitku samostatné instalace a účasti na skupinové výstavě v prostoru některé galerie – pro letos v galerii DOX.

Gratulujeme a jsme zvědaví, jaké téma pořadatelé vymyslí pro příští školní rok.


   Eva d. Risco K.